Wlasny nadajnik FM

Tunery, transceivery, RX,TX. DAB,
romuald1410
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 04 cze 2020, 00:15

Wlasny nadajnik FM

Post autor: romuald1410 »

Jak w temacie. Jestem zainteresowany uruchomieniem na działce rekreacyjnej lokalnej stacyjki FM. Na internetach najczęściej przewija sie temat Rasberry Pi, ale jej moc jest znikoma. Ja jestem zainteresowany nadawaniem w promieniu 2km od nadajnika. Elektronikiem nie jestem, więc samodzielne składanie odpada. Ponadto chciałbym, abym mógł za pomocą jakiegoś GUI administrować radiem, czyli tworzyć playlisty itp, bo w Rasbery to wszystko za pomocą komend, i pomimo iż używam linuxa, to taka administracja, jeśli w ogóle można to nazwac administracją, wydaje się maksymalnie uciążliwa. Będę wdzięczny za wszelkie rady, linki do podobnych projektów.
Awatar użytkownika
sp8gsc
Posty: 26
Rejestracja: sobota 09 maja 2020, 18:20
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: sp8gsc »

A może lepiej radio internetowe, dam ci namiar na człowieka, który takie ma i ma programy do jego obsługi.
Na UKF FM to można wykorzystać zwykły transmitter samochodowy, z którego można słuchać z pendriva na zakresie UKF w radiu samochodowym, tyle tylko że używanie takiego poza wnętrzem samochodu (metalowe - ekranowane) jest nie za bardzo legalne. Ale jak zamontujesz go w samochodzie i postawisz samochód na górce to pewnie będzie słychać tak jak chcesz.
Nie musisz budować żadnego nadajnika.
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

Post autor: piracz »

tu masz schemat nadajnika działającego bez problemu na 12km tylko zamiast modulatora dopnij transmiter samochodowy niektóre z nich maja wyjście "A" antenowe.
Załączniki
Patent Bielski.gif
romuald1410
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 04 cze 2020, 00:15

Post autor: romuald1410 »

Witam po dłuższej przerwie. Dziękuję za odpowiedzi. Zwłaszcza Adminowi za "prosty" schemacik takiego nadajnika :D Ale jak wspomniałem, nie jestem majstrem wyższego poziomu, więc samodzielny montaż odpada. Za młodu bawiłem się w składanie elektronicznych gadżetów z gotowych zestawów ale to było 20 lat temu, kiedy miałem czas i brak zobowiązań. Teraz proporcje się zmieniły i czasu, możliwości brak. Ostatecznie kupiłem na AliExpress transmiter FM CZE-7C. Opinie ma zupełnie przyzwoite, na internetach opisane właściwości techniczne tez niczego sobie. Nie sieje po całym sąsiednim spektrum . Więc myślę, że na początek do zabawy wystarczy z mocą 7W. Zostaje jeszcze kwestia anteny, jaką należało by zastosować. Nadajnik jest wyposażony w zwykłą teleskopową antenkę, ale przy mocy 7W nie chcę aby znajdowała się w bezpośrednim otoczeniu ludzi. Zatem co polecacie z prostych konstrukcji, które będę mógł wykonać sam lub kupić i umieścić na maszcie? Początkowo też planuję podawać muzykę z opłaconego spotify aby mieć kontrolę nad kolejnością i doborem utworów ale rozglądam się też za typowym oprogramowaniem do radia INTERNETOWEGO, albowiem używanie wspomnianego wyżej nadajnika ogranicza się do wpięcia wtyczki słuchawek do nadajnika i wszystko leci w eter. Czy znacie oprogramowanie, które jest w stanie "skomponować" rożnego rodzaju bloki programowe (czy jak to tam nazwać), czyli oprogramowanie, które przykładowo w danych godzinach przepuszcza streaming ze spotify czy YT a o wyznaczonych godzinach uruchamia jakiegoś jingla czy informację nagraną na mp3 po czym ponownie przepuszcza streaming z internetu? To by było na tyle. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
Slawek
Posty: 61
Rejestracja: sobota 22 lut 2020, 09:23
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Post autor: Slawek »

Czy można w generatorze na schemacie z trzeciego postu zastosować tranzystor BF247AR zamiast BF245 i czy wpłynie to na jego stabilność? Chciałbym generator użyć do strojenia i skalowania odbiorników radiowych.
ODPOWIEDZ