C64 DIY

Commodore,Atari,ZX Spectrum, konsole, itp...
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

C64 DIY

Post autor: piracz »

Witam wszystkich serdecznie zakładam nowy temat do ostatniego filmu na YT będę składać C64 od podstaw i zamieszczać swoje spostrzeżenia tu w temacie co powinno zaowocować zbiorem informacji na początek częściowy schemat modulatora video RF
Załączniki
1639459139421.jpg
1639459128246.jpg
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

Post autor: piracz »

Manual w pdf
Załączniki
C64C_Service_Manual (4).pdf
(4.79 MiB) Pobrany 82 razy
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Witam forumowiczów.
Cel jest jeden… zobaczyc napis „READY” na niebieskim ekranie 😀
W miarę jak temat będzie się rozwijał to ja tez w miarę możliwości będę dorzucał niezbędne dane, schematy, zdjęcia … itd
Pozdrawiam.
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Witam ponownie.
Tak jak wcześniej obiecałem w miarę jak pojawią się jakieś nowe informacje na temat budowy Commodorka będę o tym informował. Wydawać by się mogło ze składanie stoi w miejscu ale to tylko pozory. Codziennie coś się dzieje a to przychodzą kolejne podzespoły, a to trwa wyszukiwanie niezbędnych materiałów itp. Na dzień dzisiejszy są już prawie wszystkie układy scalone, podstawki i inne niezbędne elementy.
Podzespoly
Podzespoly
Jako ciekawostkę powiem ze na chwilę obecną rownolegle budowane są dwa Commodorki. Jak na razie Janek i ja. Może ktoś jeszcze chciał by spróbować ??? ….. fajnie by było 😀. U mnie z racji braku czasu składanie przebiega dosyć wolno. Praca zawodowa i inne obowiązki skutecznie hamują proces składania i jak nietrudno zauważyć trochę to u mnie potrwa.
Może jeszcze kilka słów o samej budowie. W moim wypadku lutowanie płyty głównej poprzedzone jest najpierw jej rozlutowaniem. Już tłumacze o co chodzi. Posiadam oryginalną w pełni obsadzoną elementami płytkę z roku 86”. Wszystko byłoby fajnie tylko na sto procent nie jestem pewny czy ta płyta jest w pełni sprawna. Tak wiec muszę być bardzo ostrożny podczas przekładania elementów.
Stara płyta PCB
Stara płyta PCB
Co by tu jeszcze … a ha wszystkie układy scalone zostaną zaopatrzone w podstawki precyzyjne tak żeby podczas prób i ewentualnych napraw nie było problemu z niekontaktowaniem itp.
Podstawki
Podstawki
Gdyby były jakieś pytania, sugestie … to śmiało.
Pozdrawiam.

PS. Wiem ze pisanie posta pod postem to trochę nieelegancko, gdyby coś to proszę o scalenie 😉
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

Post autor: piracz »

Podam tu linka do filmu https://youtu.be/aivjISh4J9E
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Witam Ponownie.
Dostałem kilka pytań na temat budowy Commodorka we własnym zakresie.

Głównie chodzi o to czy taka budowa w ogóle jest możliwa? Otóż odpowiedz brzmi „tak” - ale jest kilka warunków które trzeba spełnić jeszcze przed podjęciem takiej decyzji.

Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa głównie chodzi o dostępność elementów.
Wiadomo ze w dobie internetu i wszelkich portali aukcyjnych wszystko właściwie można by kupić. Mało tego, są takie powiedzmy firmy internetowe które zapewniają zestawy elementów potrzebne do złożenia komputerka.
O ile większość tych części kupimy bez problemu, to jeśli chodzi o układy specjalizowane to już tak łatwo nie jest. Dostępne są lecz opłacalność ich zakupienia pozostaje pod wielkim znakiem zapytania - i tak na przykład układ VIC II w najlepszej wersji potrafi kosztować nawet $50. A za takie pieniądze to czasem można upolować sprawnego używanego C64. Więc jeśli ktoś myśli ze sobie poskłada z tego co ma w szufladzie to niestety wcześniej czy później przyjdzie moment rozczarowania.

Ja wybrałem trochę inna drogę i zakupiłem za niewielkie pieniądze stara płytę główną i przerzucam elementy na nową. Jest to jakieś rozwiązanie ale i tak takie rzeczy jak zasilacz, obudowę, klawiaturę i inne rzeczy będę musiał załatwić sobie we własnym zakresie.

Tak wiec reasumując zbudowanie Commodorka od zera jak najbardziej jest możliwe lecz muszę to teraz podkreślić jest z całą pewnością mało opłacalne. No ale cóż pewne rzeczy robimy i nie koniecznie musza one nam się opłacać. Zapraszam chętnych do grona zapaleńców posiadania własnego C64 i w miarę możliwości służę jakąś tam poradą.

Aha, jeszcze jedno - za niedługo będę miał na zbyciu oryginalną płytę do wyżej wymienionego komputerka. Płytka będzie po rozlucie ale w bardzo dobrym stanie. Gdyby ktoś był chętny to proszę o info. I to na razie tyle. Za niedługo kolejne zdjęcia z montażu itd.

Życzę wszystkim Wesołych Świat.
Ostatnio zmieniony środa 22 gru 2021, 12:02 przez panwolfram, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem czytelność posta
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Witam wszystkich bardzo gorąco w ten świąteczny dzień.

Korzystając z wolnej chwili postanowiłem dorzucić jeszcze garść informacji na temat postępów z budowy. W zasadzie to zrobiłem jeden malutki kroczek do tyłu ale tylko dlatego ażeby później było o wiele łatwiej i prościej.
Tak jak już wspominałem przerzucam większość elementów ze starej płyty do nowej. Oczywiście wszystkie elementy dyskretne jak i wiekszosc elementów mechanicznych będzie nowa. Tak naprawdę to już jakiś czas temu zacząłem demontaż starej płyty.

W pewnym momencie pomyślałem sobie ze może dobrze było by sprawdzić czy ta stara wogole działa. Na szczęście jeszcze nie było za późno ponieważ demontaż rozpocząłem od elementów mechanicznych tak wiec wszystko co jest niezbędne do uruchomienia Commodorka jeszcze na płycie było nietknięte. Co ciekawe obeszło się bez demodulatora a sygnał video wziąłem bezpośrednio z VICa. Jest jeszcze kilka innych obejść ale może już nie będę o tym pisał … 😄. Być może wasze sprawne oczy to zauważą. No cóz trochę ryzykowałem ale wszelkie środki ostrożności zostały zachowane i tak jak widać na zdjęciach wszystko się udało.
Stanowisko kontrolne
Stanowisko kontrolne
No i mamy ekran powitalny C64
Ekran powitalny C64
Ekran powitalny C64
Mówiąc krótko opłacało się zrobić ten mały kroczek wstecz i teraz przynajmniej wiem ze układy scalone na płycie „dawcy” są sprawne (a przynajmniej teoretycznie …😀)
No dobra nie będę się już więcej rozpisywał bo to dzień wigilii i za chwile my po drugiej stronie oceanu także usiądziemy do stołu i przełamiemy się opłatkiem.
Raz jeszcze wszystkiego najlepszego w tym ważnym i pięknym dniu!
Wesołych Świąt !!
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Dzień dobry.
Święta święta i po świętach, mało tego jest już nawet po Sylwestrze i mamy Nowy Rok 2022. Jak ten czas ucieka to szkoda gadać. Wiec żeby tego czasu już nie marnować to ja tak przysiadłem przy niedzieli i coś tam polutowałem.

Z ręką na sercu to już nawet mogę się czymś konkretnym pochwalić. Na obecną chwilę większość elementów biernych jest już obecna na nowej PCB są tez wszystkie podstawki pod układy scalone i inne elementy.
Montaż nowej płytki
Montaż nowej płytki
Powiem szczerze ze zaczyna to jakoś wyglądać. Przyznam ze początkowy plan był taki ażeby „przewalić” wszystkie elementy ze starej płyty na nową ale podczas montażu stwierdziłem ze nowiutka płyta o wiele ładniej i profesjonalniej będzie wyglądać jeśli podzespoły na niej tez będą nowe. No i ostatecznie ze starej płyty zostaną przerzucone tylko specjalizowane układy a podzespoły które można bez problemu kupić zostaną zastąpione nowymi.
Tak wiec na szybko coś tam jeszcze domówilem i teraz to tak na prawdę pozostaje już tylko montaż i lutowanie.
Lutowanie, lutowanie …
Lutowanie, lutowanie …
To na razie tyle nowych informacji z placu budowy no i jeśli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane niespodzianki podczas montażu to na weekend spróbuje Commodorka uruchomić … może 😀

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Commodorki działają i to nawet dwa !!!
Mój uruchomiony kilka tygodni wcześniej a dziś Janek swego odpalił.
Nie obyło się bez niespodzianek ale to normalne. Później wstawię trochę zdjęć a jeśli ktoś by chciał obejrzeć film z montażu to zapraszam na kanał „pira.cz” na YouTube.
Gdyby jakieś pytania to zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam.
Załączniki
C 64
C 64
C64
C64
C64
C64
Ostatnio zmieniony wtorek 22 lut 2022, 05:26 przez adambit1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

Post autor: piracz »

Muszę wam się pochwalić moja wersja commodore działa i ma się dobrze oto filmy z montażu live
https://www.youtube.com/watch?v=q9H5DBfomsM&t=4231s
Załączniki
273682686_126194709935260_1536934426656193342_n.jpg
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

No to jest nas dwóch 👌😀
LBLB
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 sty 2020, 21:36
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Post autor: LBLB »

Również dołączyłem do grona szczęśliwych posiadaczy płyty SixtyClone :D w kolorze czerwonym! Płyta dotarła 3 dni temu ale dopiero wczoraj wieczorem znalazłem moment na rozpakowanie i zrobienie zdjęcia. Ostatnio z racji pomocy przy aucie nie mam czasu na nic, na szczęście naprawy na ukończeniu. Ciąg dalszy nastąpi... :mrgreen:
Załączniki
1647590482927.jpg
W razie pytań i problemów z elektroniką - proszę o wiadomość prywatną :) pomogę jak tylko umiem :geek:
LBLB
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 sty 2020, 21:36
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Post autor: LBLB »

Ciąg dalszy nastąpił dziś, czyli po miesiącu, kiedy to dotarła do mnie płyta C64 dawca :D co widać na załączonym obrazku. W dalszym ciągu czekam na części, które niebawem będą. O postępach będę pisał.
Załączniki
1650486538849.jpg
W razie pytań i problemów z elektroniką - proszę o wiadomość prywatną :) pomogę jak tylko umiem :geek:
adambit1
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 07 gru 2021, 05:51

Post autor: adambit1 »

Witam.
Być może już dziś kolejny Commodorek zostanie wskrzeszony do życia? …. czekamy na piątkowego live 👌😀
LBLB
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 sty 2020, 21:36
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Post autor: LBLB »

Niestety, z powodu sporego natłoku zajęć na tygodniu, nie dałem rady podjąć składania komputera - wróciłem do domu po 21, ledwie żywy. Na domiar złego - zostawiłem w pracy szpulkę cyny, więc jak nie kupię jutro - składanie przesunięte :( bo w domu mam resztkę. No niestety. :roll:
W razie pytań i problemów z elektroniką - proszę o wiadomość prywatną :) pomogę jak tylko umiem :geek:
LBLB
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 sty 2020, 21:36
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Post autor: LBLB »

Dziś w ramach wolnego wieczoru postanowiłem złożyć C64 - uzupełnić czerwoną płytę w części. Wylut i live z tym związany dalej czeka na realizację :)
Audio i wideo kiepskie :( kamera jedynie 360p. Mimo wszystko zapraszam do oglądania. :mrgreen:
Cz.1
https://www.youtube.com/watch?v=CeWuqEJYzPk

Cz.2
https://www.youtube.com/watch?v=Mkecqof_hSE
W razie pytań i problemów z elektroniką - proszę o wiadomość prywatną :) pomogę jak tylko umiem :geek:
ODPOWIEDZ