Naprawa i ulepszenie PW-3015

Damian B
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2020, 13:31

Naprawa i ulepszenie PW-3015

Post autor: Damian B »

Witam dostałem od kolegi wzmacniacz PW-3015 i jest taka sprawa strasznie słabo on gra, trzeszczy i traci moc przy basie. Dlatego piszę ten temat czy dało by się tego trupa ulepszyć. Mam taki pomysł aby wymienić mostek prostowniczy na 10a 1kV, elektrolity 10000mikro, wywalić te bd 249 i bd 250 na tip 146 lub tip 147. Wszystkie elektrolity na większe, rezystory emiterowe większe od 0,2Ω wymienię na 0,2Ω. Wszystkie rezystory będą wymienione na metalizowane. Tranzystory na bc557. Transformator zostanie wymieniony na toroida TS150VA lub TS200VA. Drugim pomysłem jest zostawienie pustej obudowy i wsadzenie tam układu TDA8954TH i trafo TDS16/300, tylko musiałbym zaprojektować preamp lub zostawić jako końcówkę mocy i sterować mikserem Behringer X2222USB
Załączniki:
Załączniki
PW 3015.pdf
Scheamt
(1.55 MiB) Pobrany 205 razy
Slawek
Posty: 61
Rejestracja: sobota 22 lut 2020, 09:23
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Post autor: Slawek »

W układzie można zastosować tranzystory TIP142/TIP147, są to darlingtony. Trzeba wtedy wylutować sterujące wraz z ich rezystorami emiterowymi. Mają większe obudowy więc może być problem je wlutować ze względu na szerszy rozstaw wyprowadzeń. W celu poprawienia basu można wy zastąpić układy bootstrap źródłami prądowymi (mam tak zrobione w AT9100), ale trzeba znać płynący prąd przez rezystory tego układu. Obowiązkowo do wymiany diody prostownicze BYP401-100 na coś dużo mocniejszego. Nawet jak uda się zwiększyć moc wyjściową poprzez wymianę transformatora to problemem może być odprowadzenie ciepła z tak małej obudowy.
chudytech
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 05 maja 2020, 16:16
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: chudytech »

Swego czasu robiłem ten wzmacniacz poprawiajac fabrykę i kompleksowe przelutowanie płytek, parowanie wszystkich tranzystorów, rezystorów, pojemnosci itp aby oba kanały były idealnie zgrane. Tranzystory końcowe 2N6488 i 2N6491... cała reszta oryginalnie według schematu i udalo się z niego wyciągnąć 2x 19W na kanał przy 8 ohm co przy fabrycznej mocy 2x15 było dobrym wynikiem (poprawa mocy o 27% ). Zastanawiam się czy tak głębokie modyfikacje są opłacalne przy tym konkretnym wzmacniaczu. Moim zdaniem albo robić na oryginał albo zrobić małego "potworka" w niepozornej obudowie wywalając całą końcówkę i wstawić coś innego.
ODPOWIEDZ