Unitra PA1801 - za duże wzmocnienie

Pawelunitra
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2020, 16:36

Unitra PA1801 - za duże wzmocnienie

Post autor: Pawelunitra »

Witam, mam wzmacniacz PA1801, od samego początku miałem z nim taki problem, że miał za duże wzmocnienie. Na komputerze poziom sygnału ustawiałem na 40% i wtedy gałkę można było odkręcić do połowy głośności bez przesterów. Potem wzmacniacz trochę zmodyfikowałem, połączyłem oryginalny PW unitry z kitem AVT2180. Problem nadal występuje. Gdy sygnał na komputerze ustawię na 100% to przester pojawia się już gdy gałka głośności ustawiona jest na godzinie 11 i trzeba uważać z gałką volume, bo lekkie jej ruszenie powoduje nagły wzrost głośności. Czy możliwe, że sygnał z karty dźwiękowej Realtek jest za mocny? Komputer mam podłączony pod wejście tuner wzmacniacza. Wyczytałem, że komputer daje sygnał 0,75V na wyjściu, a ten wzmak ma czułość wejściową na poziomie 300mV. Jak to ustawić żeby wszystko grało ok? Czy może na kablu łączącym komputer z wzmacniaczem wstawić dzielnik? AVT 2180 ma wzmocnienie napięciowe na poziomie 30, może zmniejszyć jego wzmocnienie?
Awatar użytkownika
piracz
Administrator
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 12 sty 2020, 16:14

Post autor: piracz »

Karta realtek ma wyjście słuchawkowe a nie liniowe i daje zdecydowanie więcej niż 0,75V stawiał bym na 2,7V i to na 40 omach a nie jak wejście liniowe na 100K om proponował bym dzielnik rezystorowy 1:10 czyli 100k na 10k do masy ewentualnie sprawdź potencjometr volume we wzmacniaczu czy aby kto nie wymienił na 470K z 100K
Pawelunitra
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2020, 16:36

Post autor: Pawelunitra »

Na elektrodzie wyczytałem, że sygnał z karty dźwiękowej to 0,775V, znowu ktoś inny napisał, że 1,5V bo dochodzi do tego zmienna reaktancja. Fabrycznie za dzielnik robią dwa rezystory 36kohm i 9,1kohm. Według instrukcji wejście dla tunera <=300mV/470kohm. Obliczyłem z dzielnika, że na rezystorze 9,1kohm przy sygnale 300mV będzie 60,3mV i tyle idzie na przedwzmacniacz. Przyjąłem sobie, że z komputera wychodzi 775mV i w zmieniłem rezystor 9,1kohm na 2,7kohm. Teraz w dzielniku mam 2,7kohm i 36kohm. Zapodałem z komputera sygnał 1khz i przy gałce ustawionej na 3/4 głośności wskaźniki wychyłowe wkraczają na czerwone pole +2dB. Czy może tak zostać czy lepszy będzie dzielnik 1:10?Chciałbym sobie dorobić też wejście do podłączenia tunera( tak na przyszłość). Czy dzielnik 1:10 też się sprawdzi w tej roli? Do tego wzmacniacza był dedykowany tuner TSH 110 w jego instrukcji pisze :
napięcie yjściowe 0,75V+- 3dB przy obciążeniu wyścia 470ohm/100pF
Pawelunitra
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2020, 16:36

Post autor: Pawelunitra »

Temat ten też poruszyłem na elektrodzie, zamiast odpowiedzieć konkretnie i rzeczowo to jeden gość odpowiedział mi żebym tego nie ruszał. Po prostu żebym na komputerze ustawił siłę sygnału na 40% i że po co to w ogóle przerabiam. :D
ODPOWIEDZ